Pożegnanie z sędziowskim pulpitem

logo PZMRegulamin Zawodów Motocyklowych na Torach Żużlowych w artykule 26 mówi, że: Zawody motocyklowe na torach żużlowych może sędziować osoba, która ma ukończone 25 lat i nie ma więcej niż 60 lat, biorąc pod uwagę rok urodzenia.

Do końcowego momentu swojej sędziowskiej kariery dotarł właśnie Ryszard Bryła.

Zielonogórzanin Ryszard Bryła swoją przygodę z żużlem rozpoczął w 1982 roku kiedy to zdał egzamin i otrzymał licencję wirażowego. Na płycie stadionu w tej roli zadebiutował 4 kwietnia 1983 roku podczas derbowego pojedynku Drużynowych Mistrzostw Polski pomiędzy Falubazem Zielona Góra a Stalą Gorzów Wlkp. Od 1984 roku był chronometrażystą a w latach 1995-1998 kierownikiem zawodów. Za pulpitem sędziowskim stanął 21 kwietnia 1991 roku w meczu Ostrovia Ostrów Wlkp. - Wybrzeże Gdańsk. Wcześniej odbył 17 praktyk pod okiem doświadczonych sędziów Włodzimierza Kowalskiego i Marka Czerneckiego oraz kolejnych 5 praktyk pod okiem Stanisława Pieńkowskiego i Józefa Musiała. W swoim dossier Ryszard Bryła ma zapisanych 567 zawodów żużlowych, w których pełnił funkcję sędziego co jest rekordowym wynikiem wśród wszystkich arbitrów. Na tą liczbę złożyło się 347 meczów ligowych, 100 mistrzowskich i pucharowych oraz 120 towarzyskich w przeciągu prawie 32 lat co także jest rekordowym stażem. W tym czasie oprócz pełnienia funkcji sędziego wychował wielu następców odbywających pod jego skrzydłami praktyki sędziowskie. Swoją karierę za pulpitem sędziowskim Ryszard Bryła zakończył 8 października 2022 roku podczas turnieju o Łańcuch Herbowy miasta Ostrowa.

Podczas pożegnalnej uroczystości zaproszeni sędziowie różnych pokoleń oraz goście i przyjaciele uhonorowali Ryszarda Bryłę i Zdzisława Fydę, który karierę sędziowską zakończył przed kilku laty. Zdzisław Fyda związany z Krakowem funkcję sędziego żużlowego sprawował w latach 1996-2016. W tym okresie był sędzią 305 zawodów żużlowych. Szlify sędziowskie zdobywał pod okiem Romana Cheładze, Józefa Rzepy, Marka Czerneckiego i Marka Smyły. Najwięcej zawodów, bo 46 Zdzisław Fyda sędziował w Krośnie.

bryla fyda